Publikováno

Tofu misozuke, cvičení v trpělivosti

Před nedávnem nám kamarád Petr dovezl na ochutnání autentické čínské fermentované domácí “stinky tofu“, které by se dalo jednoduše popsat jako rostlinná gorgonzola. Neskutečně krémovitá textura, slanost a exploze umami okamžitě nakopla představivost a nastartovala naši cestu experimentování s fermentací tofu… Ač to pro nás začalo Čínou, skončili jsme nakonec u japonských technik na výrobu “pickles” (tsukemono, pro zájemce je Internet plný receptů na shiozuke, shoyuzuke a další varianty dle užitého fermentačního činidla).

Misozuke je tradiční, a asi nejjednodušší z technik, nakládání (fermentace) v miso pastě. Nakládat se kromě tofu dá
i zelenina či další suroviny. Miso pastu je potřeba mít nepasterovanou (např. Koji bakers, či doma dělanou z koji) jinak se nezadaří.

Tofu jsme použili běžně dostupné na trhu, přičemž se osvědčilo tofu měkčí (tvrdá tofu tak dobře “neprorostla”), za mě osobně na plné čáře vyhrálo tofu uzené, které mělo menší “ocas”, ale tisíc hlav, tisíc chutí. Zkoušeli jsme pouze základní tofu (přírodní, uzené), ale věřím, že by se dalo přiochutit (bylinky, koření, česnek) i před samotným naložením.

Na čtyři kostky tofu jsme spotřebovali cca malou skleničku miso pasty (250 g, miso pasta se dá dále využít, viz níže), jednu látkovou plenu a roli papírových ubrousků (tři měsíce něco vezmou :D). A jak na to:

  1. Tofu je potřeba zbavit přebytečné tekutiny, ideálně do lisu na sýr, ale postačí i dvě prkénka a zatížit hrncem s vodou (na cca 2-3 hodiny).
  2. Každý bloček tofu zabalit do pláténka (pokud máte již odrostlé děti a zůstaly vám čisté látkové plínky “na památku”, teď je správný čas je použít!) či sýrové netkané textilie tak, aby byla vrstva plátna co nejtenčí. Pláténko se vám osvědčí na konci při loupání miso pasty z již nafermentovaného tofu (viz dále).
  3. Na pláténkem obalené tofu naneseme vrstvičku miso pasty (nemusí být vůbec silná, stačí cca 2 mm) a položíme jej do papírovým ubrouskem vyložené dózy s víkem a dáme do ledničky. V průběhu fermentace bude tofu ztrácet vodu a je potřeba papírový ubrousek pravidelně měnit (cca 1x týdně).
  4. Nejdůležitější fází je čekání a neuspěchání výsledku!, zkoušeli jsme tofu ochutnat po měsíci a bylo celkem dobré, nicméně velice vzdálené tomu, co na vás čeká, vydržíte-li měsíce tři.
  5. Po třech měsících svlékneme tofu z pláténka (mělo by stále držet tvar) a můžeme podávat. Pokud by jste nepoužili pláténko, miso pasta se špatně oškrabuje a vrchní vrstva tofu bude moc výrazná. Z tofu jsme zkoušeli udělat pomazánku, či jen tak na kváskový chleba s jarní cibulkou, fantazii se meze nekladou.

Zbylé miso můžete znovu použít na další várku či si udělat vynikající miso polévku.

Bonus: nakládané tofu misozuke

Pokud jste dočetli až sem, zřejmě vás tři měsíce čekání na výsledek neodradily a právem si zasloužíte přídavek. Takto nafermentované tofu můžete dále naložit do oleje a nechat uležet v ledničce à la nakládaný camembert. Inspirovali jsme se zauzenou marinovanou fetou od Yotama Ottolenghi.

Abychom oleji předali co nejvíce vůně, prvně zprudka opečeme na suché pánvi (uvolníme esenciální oleje) aromatické ingredience:

  1. 4 celé stroužky čerstvého česneku (na pánev jde jako první a dáme mu náskok dokud se neobjeví puchýře),
  2. potom přidáme 6 proužků citronové kůry (co nejtenčí svrchní část) a 4 bobkové listy,
  3. po cca minutě přidáme drcené chipotle či domácí vyuzené chilli dle osobních preferencí a necháme pořádně rozvonět (je čas zotvírat okna, jinak si pokašlete :),
  4. stáhneme z plotny, zalijeme olivovým olejem a smícháme se lžičkou sladké papriky a soli,
  5. necháme vychladnout a poté doplníme touto marinádou sklenici naplněnou našim tofu.

V ledničce necháme odležet dle chuti, čím déle, tím více chuti tofu absorbuje.

Publikováno

Seitanové řízečky na štědrovečerní tabuli

Štědrý večer je za rohem a s ním i klasické dilema, co budeme servírovat na slavnostní večeři. Zatímco hrachová polévka (či hráškový krém) je sázka na jistotu, s druhým chodem bývá občas potíž. U nás doma je to jasné a s každoroční pravidelností se podávají seitanové řízečky s bramborovým salátem. A protože se nám množí dotazy na úpravu našeho seitanu natural ve formě řízečků (aka wings), rozhodli jsme se s vámi podělit o náš osvědčený recept.

Začneme tím, že nakrájíme seitan na plátky (dle chuti 0,5 – 1 cm široké) a po délce je roztrhneme napůl. Tento “otřepaný” konec pomůže lépe přichytit obal a ten se pak nebude odlupovat. V mezičase můžeme začít rozpalovat olej, pánev / hrnec vybereme tak, aby pojmul dost oleje (řízečky by měly plavat jinak se nebudou rovnoměrně smažit a budou se připalovat o dno).

Do hlubokého talíře (či široké misky) nasypeme cizrnovou mouku a sůl. Zbylé ingredience jsou na vás, experimentům se meze nekladou (sladká paprika pro hezčí barvu, sušený česnek a cibule pro výraznější chuť, atp.). Ze zkušenosti je vždy lepší promíchat suché suroviny spolu dřív než přidáme vodu, zamezíme tak nerovnoměrné distribuci a “cuckům”. Vodu přidáváme postupně, konzistence je klíčová – potřebujeme malinko hustější těsto na palačinky :). Cizrnová mouka po čase absorbuje vodu, takže je třeba neustále dohlížet na konzistenci a doředěním upravovat.

Do druhého talíře si připravíme strouhanku (strouhanka by vydala za samostatný článek, pro naše účely stačí vědet, že domácí s většími kousky je lepší než kupovaný strouhankový prach, který po usmažení, mimo jiné, ztvrdne). A pak už jen obalujeme, smažíme (olej ideálně na 190 ℃) a hlídáme barvu z obou stran. Po vyndání necháme okapat na papírovém ubrousku a servírujeme s bramborovým salátem dle chuti.

Dobrou chuť, nezapomeňte na citron a nezapomeňte nás otagovat na Instagramu, budete-li vařit s námi :)!

Co budete potřebovat:

  • seitan natural (či uzený), 100 g seitanu == cca 4 kousky
  • cizrnovou mouku (skvělá je od firmy Extrudo)
  • sladkou papriku
  • sůl
  • sušený česnek (volitelně)
  • sušenou cibuli (volitelně)
  • vodu
  • řepkový olej na smažení

Může se hodit

Publikováno

Jak na čokoládový dort / muffin

Ať už vás jen honí mlsná, hledáte sofistikovaný korpus pro váš další výtvor či chcete udělat radost vašim blízkým, s naší suchou směsí na čokoládový dort Ovegano Cake Mix je příprava těsta je otázkou 5 minut. Už žádné zdlouhavé navažování, uklízení rozsypané mouky a rozprášeného kakaa, usnadnili jsme vám práci, aby jste měli o to více času na zdobení! A v případě, že zkusíte náš recept na Mug Cake, můžete už mlsat dříve, než uklidíte mísu :).

Čokoládové muffiny

Porcí: 12 velkých, 16 středních či 26 menších
Čas přípravy: 5 minut
Doba pečení: 25 minut

Postup:
1) do mísy nasypeme 1 balení suché směsi na čokoládový dort Ovegano Cake Mix (500 g)
2) přidáme 120 ml oleje (třeba řepku)
3) přidáme 300 ml vody (či jakékoliv rostlinného nápoje)
4) přidáme čokoládové chipsy dle chuti
5) předehřejeme troubu na 180 ℃, smícháme všechny suroviny (viz výše) v těsto a lžící (lžickou) vlíváme těsto do vyložených formiček na muffiny; pečeme na 180 ℃ po dobu 20-25 minut či do doby než prostředek dortu přestane lepit (zkoušíme párátkem či špejlí); u mini muffinů nepečte déle než 10-12 minut.
6) před servírováním či zdobením nechte muffiny vždy zcela vychladnout.

nV případě, že budete muffiny zdobit na cupcaky, neplntě formičku víc jak do 2/3, aby jste dosáhli rovnoměrně plochého vršku pro zdobení krémem.

 
 

Tmavý čokoládový dort

Velikost: ⌀ 20 cm forma
Čas přípravy: 5 minut
Doba pečení: 45 minut
Postup:
1) do mísy nasypeme 1 balení suché směsi na čokoladový dort Ovegano Cake Mix (500 g)
2) přidáme 120 ml oleje (třeba řepku)
3) přidáme 300 ml vody (či jakékoliv rostlinného nápoje)
4) předehřejeme troubu na 180 ℃, smícháme všechny suroviny (viz výše) v těsto a nalijeme do vysypané (či pečícím papírem vyložené) 20cm formy; pečeme na 180 ℃ po dobu 45 minut či do doby než prostředek dortu přestane lepit (zkoušíme párátkem či špejlí)
5) před krájením či zdobením nechte korpus vždy zcela vychladnout.

Čokoládový Mug Cake (superrychlý hrničkový mini dortík z mikrovlnky)
Porce: 1 Mug Cake
Čas přípravy: do 5 minut
Doba pečení: 1.5 minuty (ano, toto není překlep 🙂
Pstup:
1) do hrníčku nasypeme 4 polévkové lžíce suché směsi na čokoládový dort Ovegano Cake Mix
2) přidáme 1 lžíci rostlinného oleje
3) přidáme 2 lžíce vody (či jiného rostlinného nápoje)
4) rum – 1 lžicku pro dospěláckou verzi (doporučujeme!)
5) smícháme všechny suroviny (viz výše) v hrníčku schváleném pro ohřev v mikrovlnné troubě; “pečeme” na nejvyšši výkon po dobu 1 minuty a 30 sekund; před zdobením necháme 3-5 minut lehce vystydnout, podáváme ještě teplé!

Tipy na závěr:

– naše suchá směs pro přípravu čokoládového dortu Ovegano Cake Mix se skvěle hodí na přípravu Gateau
– pro promazávané dorty doporučujeme rozdělit těsto do dvou 20cm forem (či péct na dvakrát) a péct 30 minut; eventuelně lze po úplném vychladnutí korpus podélně říznout; pro zachování vláčnosti je možné vnitřní strany pomazat sirupem (cukerný roztok), chtím se meze nekladou 🙂
– Mug cake je nejlepší za čerstva, pokud možno ještě teplý 🙂

Budeme rádi pokud se s námi podělite o vaše výtvory, na Instagramu můžete použít náš hastag #oveganobrno.

Zkuste to sami, je to opravdu jednoduché...